Haberler / Duyurular

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Baysan’ın projesi TÜBİTAK 2236-Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı desteğini almaya hak kazandı.

13 Mayıs 2016 - Cuma

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Baysan, Amerika’daki Cornell Medical College bünyesindeki Meyer Kanser Merkezi’ndeki çalışmalarının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ne katılmıştır. Yrd. Doç. Dr. Baysan’ın “Glioma Kök Hücrelerinin detaylı boyuna örneklemesiyle klon heterojenliği ve gelişimi” isimli projesi TÜBİTAK ve Marie Curie COFUND programıyla desteklenen 2236-Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Projeyle ilgili olarak:

Glioblastoma Multiforme (GBM), ya da evre IV glioma, ortalama 15 ay sağkalım ile en yaygın ve agresif beyin tümörüdür. Projenin amacı GBM gelişiminde, beyin dokusunda farklı bölgelerde oluşan genetik değişiklikleri anlamaya çalışmaktır. Bu çalışmada, bu çalışma için özel olarak oluşturulmuş, beynin lokasyon olarak birbirinden uzak bölgelerinden alınan heterojen ve homojen tümör popülasyonlarını içeren, detaylı bir  veri seti kullanılacaktır. Maksimum faydayı elde etmek için bu veriler, daha önce oluşturulan "The Cancer Genome Atlas" gibi kamuya açık hasta veri tabanları ile entegre edilecektir. 

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.