Haberler / Duyurular

TÜBA Akademi Ödülleri

01 Eylül 2015 - Salı

TÜBA Akademi Ödülleri her yıl 1) Fen ve Mühendislik Bilimleri, 2) Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve 3) Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç alandan aday gösterilenler arasından her alanda bir kişiye verilmektedir.

TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda ÖZGÜN, ÖNCÜ ve ÇIĞIR AÇICI çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir. Her yıl ödüllerden birisi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, Türkiye’den veya Türkiye bağlantılı bilim insanlarına verilir. 2015 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında verilecektir.

TÜBA Akademi Ödüllerine TÜBA üyeleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası kuruluşlar ve davet edilen diğer bilim kuruluşları ve bilim insanları tarafından aday gösterilebilir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemezler.

Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları üç ödül alanında oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince hakem ve danışman görüşleri alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda öneriler Akademi Konseyi’ne sunulur ve ödül sahipleri Konsey kararıyla belirlenir. Akademi Madalyası ve takribi 30.000 USD para miktarından oluşan ödüller düzenlenen bir törenle sahiplerine tevcih edilir.

2015 yılı için son aday gösterme tarihi 15 Eylül 2015 olup ödül sahipleri Kasım 2015 içinde açıklanacak ve ödüller Aralık ayında tevcih edilecektir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.