Haberler / Duyurular

ŞEHİR TTO GİRİŞİMİ EPISOME BIOTECH’E TÜRKİYE’NİN İLK ERKEN AŞAMA TEKNOLOJİ FONU OLAN DCP’DEN 5 MİLYON DOLAR DEĞERLEMEYLE 2. ROUND YATIRIMI!

31 Temmuz 2017 - Pazartesi

İlk günden itibaren ŞEHİR TTO’nun destekleriyle yoluna devam eden EPISOME, 2016 yılı içinde Türkiye’nin ilk erken aşama teknoloji fonu olan Diffusion Capital Partners’tan 500 Bin Avro tutarındaki ilk yatırımını almayı başarmıştı. Bir Biyolojik Süreç Teknolojisi Startup’ı olan Episome Biotech, dünyanın en kirletici 6. endüstrisi olan kağıt endüstrisinde, fabrikaların imha etmek için para harcadıkları kağıt çamurunu, yenilenebilir bir enerji türü olan biyogaz enerjisine ve organik gübreye dönüştüren bir enzim teknolojisi üreterek sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. Çalışmalarına hız kesmeden ve ŞEHİR TTO’dan aldığı desteklerle devam eden EPISOME, bu yıl da DCP’den 2. Tur’da 5 Milyon Dolar değerlemeyle bir yatırım daha aldı!

Yılda 400 milyon tonun üzerinde üretimi yapılan kağıt ve kağıt ürünleri, yaklaşık 40 milyon ton kağıt atığı yaratıyor ve bu atıktan kurtulmak için 30-90 milyar ton su kirletiliyor. Fabrikaların kağıt çamuru atığından kurtulmak için katlandıkları maliyetin yüksek olması ve doğal kaynakların bazı üretim süreçleri yüzünden hızla kirlenmesi gibi problemlerin çözümü için bir enzim geliştiren Episome Biotech, girişimcilik ekosisteminde ilgiyle takip edilen bir girişimlerden biri oldu.

Bir oyun değiştirici olarak sektöre giren Episome Biotech, kağıt çamuru atığını biyogaz üretimi için yeni hammadde kaynağı olarak sunuyor. 15 günlük üretim süresiyle muadillerine oranla 4 kat daha hızlı biyogaz üretimi sağlayan teknoloji, Kağıt çamuru ön arıtması için sadece 3 günlük süreye ihtiyaç duymasıyla, kağıt tesislerindeki imha yöntemleri için bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Kullanıcı dostu sistem kurulumu sayesinde eğitimli personel ihtiyacı olmadan kolay uygulama imkanı sunan teknoloji, kümes gübresiyle çalışmaya uyumlu olması sayesinde günlük biyogaz üretim sürecine adapte edilebiliyor. Biyogaz sistemleri için optimize edilmiş enzim kültürü sayesinde daha verimli biyogaz üretimini mümkün kılan bu teknoloji, taze suya ihtiyaç duymadan direkt olarak biyogaz işleminin atık suyunu kullanarak ek maliyet olmaksızın çevre dostu bir süreç oluşturuyor ve genetiği değiştirilmiş ürün teknolojisi olmadığı için de doğa dostu operasyonlar sağlıyor.

Maliyetsiz kağıt çamuru ile çalışmayı mümkün kılarak biyogaz endüstrisi için süreçleri oldukça kolaylaştıran ve ilk günden itibaren ŞEHİR TTO’nun destekleriyle yoluna devam eden Episome Biotech, geçtiğimiz yıl aldığı 500.000 Avro’luk yatırımını iyi kullanarak DCP’den 2. Tur’da 5 Milyon Değerlemeyle bir yatırım daha almayı başardı! 

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.