Haberler / Duyurular

ŞEHİR TTO girişimi EPISOME BIOTECH’e DCP’den 3. Tur Yatırım !

01 Şubat 2018 - Perşembe

ŞEHİR TTO'nun Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı'nın ilk mezunlarından olan  EPISOME BİOTECHNOLOGIE, 2016 yılı içinde Türkiye’nin ilk erken aşama teknoloji fonu olan Diffusion Capital Partners’tan 500 Bin Avro tutarındaki ilk yatırımını almayı başarmıştı. Bir Biyolojik Süreç Teknolojisi Startup’ı olan Episome Biotech, dünyanın en kirletici 6. endüstrisi olan kağıt endüstrisinde, fabrikaların imha etmek için para harcadıkları kağıt çamurunu, yenilenebilir bir enerji türü olan biyogaz enerjisine ve organik gübreye dönüştüren bir enzim teknolojisi üreterek sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. Çalışmalarına hız kesmeden ve ŞEHİR TTO’dan aldığı desteklerle devam eden EPISOME, 2017'de DCP’den 2. Tur’da 5 Milyon Dolar değerlemeyle yeni bir yatırım daha almıştı. Pilot tesis kurumlarını hızla gerçekleştiren başarılı firma ayrıca geçtiğimiz kasım ayında Berlin'de en iyi 8 bilimsel startup arasına girmeyi başarmış ve GCIP Türkiye ayağında 1.liği alarak ABD'de sahne almaya hak kazanmıştı.

Firma, son olarak DCP'den 3. kez yatırım almayı başardı.

Yılda 400 milyon tonun üzerinde üretimi yapılan kağıt ve kağıt ürünleri, yaklaşık 40 milyon ton kağıt atığı yaratıyor ve bu atıktan kurtulmak için 30-90 milyar ton su kirletiliyor. Fabrikaların kağıt çamuru atığından kurtulmak için katlandıkları maliyetin yüksek olması ve doğal kaynakların bazı üretim süreçleri yüzünden hızla kirlenmesi gibi problemlerin çözümü için bir enzim geliştiren Episome Biotech, girişimcilik ekosisteminde ilgiyle takip edilen bir girişimlerden biri oldu.

Bir oyun değiştirici olarak sektöre giren Episome Biotech, kağıt çamuru atığını biyogaz üretimi için yeni hammadde kaynağı olarak sunuyor. 15 günlük üretim süresiyle muadillerine oranla 4 kat daha hızlı biyogaz üretimi sağlayan teknoloji, Kağıt çamuru ön arıtması için sadece 3 günlük süreye ihtiyaç duymasıyla, kağıt tesislerindeki imha yöntemleri için bir devrim olarak nitelendiriliyor.

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.