Haberler / Duyurular

SALT ARAŞTIRMA FONLARI 2018

18 Ocak 2018 - Perşembe

SALT tarafından başlatıldığı 2013'ten bugüne 36 araştırma projesini destekleyen SALT Araştırma Fonları'nın 2018 başvuruları açıldı.

SALT Araştırma Fonları, Türkiye'de sosyal ve ekonomik tarih ile 1950'ler sonrasında mimarlık, tasarım ve sanat alanlarında özgün belge edinimi ve araştırmayı hedefleyen projelere destek verir. Bu çerçevede kurumun bünyesinde var olan veya süreçlendirilen arşiv ve araştırmalara yönelik başvurulara öncelik tanır.

Araştırmalar aşağıdaki konular hakkında olabilir:

Sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları

Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılı ve/veya 20. yüzyıl Türkiye'sinin sosyal ve ekonomik tarihine ilişkin özgün araştırmalar ile SALT Araştırma bünyesindeki belgelerin kullanımıyla hazırlanan çalışmalara açıktır.

Mimarlık ve tasarım araştırmaları

Türkiye'de 1950'ler sonrasında basılı kaynakların dışında kalan konulara ilişkin araştırmalara ve/veya mevcut kaynaklara özgün yaklaşımlar sunan yeni çalışmalara açıktır. Tasarım nesnelerinden yapılı çevrede geniş coğrafyalara kadar her türlü ölçek konu olarak seçilebilir.

Sanat araştırmaları

20. yüzyılın ikinci yarısından bugüne bölgesel ve enternasyonal çerçeve ve ilişkiler içerisinde yerel sanat tarihleri yazımlarına, basılı veya bilinir kaynakların ötesinde özgün materyallerin araştırmasına açıktır.

Kimler Başvurabilir: Üniversitelerdeki araştırmacılar bireysel olarak veya grup halinde başvuru yapabilirler.

Proje bütçesi: En fazla 10.000 TL’dir.

Son Başvuru Tarihi: 19 Şubat 2018.

İki aşamalı olan başvuru sürecinin ilk aşamasında projelerin konu, dönem ve araştırma alanının uygunluğu belirlenecektir. Araştırma projesinin ön kabulü durumunda, ikinci aşama başvuruları için son başvuru tarihi 19 Mart 2018'dir. Sonuçlar 20 Nisan Cuma günü duyurulacaktır. Fon hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız .

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.