Haberler / Duyurular

Raoul Wallenberg -İnsan Hakları Araştırmaları Hibe Programı (RW-İHAHP)

15 Mayıs 2018 - Salı

Türkiye’de insan hakları ile ilgili var olan akademik araştırma ve yayın sayısının artmasına destek olmak ve genç araştırmacıların güncel insan hakları konularında araştırma yapmalarını teşvik ederek ortak çalışma alanları yaratılmasını sağlamak amacıyla tasarlanmış olan Raoul Wallenberg İnsan Hakları Araştırmaları Hibe Programı (RW-İHAHP) proje başvurularını kabul etmeye başlamıştır.

Adalete  erişim,  ayrımcılık,  kadının  insan  hakları, toplumsal cinsiyet, göç ve mülteci, çevre ve kent hakkı, sağlık hakkı, çocuk ve engelli bireylerin insan hakları başvuru kapsamında teşvik edilen temalar arasındadır. Değerlendirme aşamasında saha çalışması içeren ve/veya farklı disiplinlerden insan hakları araştırmacılarının iş birliğinde hazırlanan teklifler tercih kullanılması gerektiği durumlarda ek değerlendirme kriteri olarak kullanılabilir. Araştırmanın  metodolojisi,  insan  hakları  araştırmaları  ve  etik  standartlarına  uygun, toplumsal  cinsiyet  eşitliği  kriterlerini  gözeten  yöntem  ve  araçlara  sahip  olması gerekmektedir.

Araştırma tekliflerinin Türkiye’deki insan hakları meselelerinden en az bir veya birkaçını konu alması beklenmektedir.

Kimler Başvurabilir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup insan hakları konularında çalışan akademisyen, yüksek lisans veya doktora öğrencileri ve bağımsız araştırmacılar hibeye başvurabilirler.

Destek Miktarı: En fazla 15.000,00 TL.

Proje Süresi: En fazla 6 ay (Hibe kullanım süresi 30 Aralık 2018 ile sınırlıdır).

Başvuru Tarihleri: 20 Mayıs 2018.

Program hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. Çevrimiçi başvuru için lütfen tıklayınız.

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.