Haberler / Duyurular

2018 TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri

05 Ekim 2017 - Perşembe

TÜBİTAK’ın kuruluşuna dair 278 sayılı yasa ile Kurum’a verilen “Bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve bu amaçla ödüller vermek” görevi kapsamında her yıl düzenlenen “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” için 2018 yılı başvuruları açılmıştır.

Ödül Kategorileri aşağıda yer almaktadır:

Bilim Ödülü: Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilir.

Özel Ödül: Bilim Ödülü eşdeğeri olarak, yurtdışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına verilir.

Hizmet Ödülü: Ülkemizde bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmetlerde bulunmuş kişilere verilir. Hizmet Ödülü için hayatta olma şartı yoktur.

Teşvik Ödülü: Yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş (*), Türkiye’de yerleşik hayattaki bilim insanlarına verilir. Ancak, kadın başvuru sahiplerinin her doğum için 40 yaş sınırına bir yıl ilave edilir.

Hizmet Ödülü kazanan merhum bilim insanlarının veya Bilim ve Teşvik Ödüllerine aday olduktan/önerildikten sonra vefat eden bilim insanlarının ödülleri kanuni mirasçılarına verilir, bu durumda araştırma desteği verilmez.

Kimler Başvurabilir: Bilim,  Özel ve Teşvik Ödüllerine hayatta olan adaylar kişisel olarak başvurabilir veya aday gösterilebilirler. 2010 yılından başlamak üzere her bir ödüle en çok 3 kez başvuru yapılabilir.  Teşvik Ödülü için her yıl başvuru yapılabilir. Bilim Ödülü ve Özel Ödül için aradan en az bir yıl geçmedikçe yeni bir başvuru yapılamaz. Hizmet Ödülü'ne kişisel başvuru yapılamaz.

Son Başvuru Tarihi: 15 Ocak 2018.

Ödülleri kazananlar her yıl TÜBİTAK'ın Kuruluş Yıldönümü olan 24 Temmuz tarihinde açıklanır. Ödüller, her yıl düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilir. Program hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız .

(*) 2018 Yılı Teşvik Ödülü için doğum tarihi 01.01.1978 ve sonrası olanlar aday olabilir.

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.