Girişimcilere

ŞEHİR TTO olarak, incuba.city'de çalışmalarına devam eden girişimcilerimize faydalanabilecekleri destek programları hakkında da bilgi vermekteyiz.

Girişimcilere ve girişimciliği arttırmaya çalışan kurum ve faaliyetlere verilen ulusal ve uluslararası destekler her geçen gün artmaktadır. Aşağıda bu imkanlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hayata geçirmek istediği fikir için hibe destekleri arayan bir girişimci misiniz?

Parlak Fikirler için Destekler

Aklındaki fikri pratiğe dökmek isteyen farklı statüdeki girişimciler, çeşitli alanlarda verilen girişimcilik destekleri için aşağıdaki programları inceleyebilirler.


Destek Sağlayan Kurum Program Kodu Program Adı Program Kapsamı Başvuru Tarihleri Destek Dosyası
TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı Program ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için destek verilmektedir. Henüz belirlenmemiştir.
TÜBİTAK 1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destekleme Programı Program kapsamında, hedeflerine uygun şekilde girişimcilik konusunda farklı çağrılar açılabilmektedir. Başvuru süresi geçmiştir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Teknogirişim Sermayesi Desteği Eğitimli ve nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amacıyla destek verilmektedir. Sürekli açıktır. -

Girişimcilere verdiği destekleri arttırmaya çalışan bir Fon Yöneticisi misiniz?

Fon Yöneticileri için Programlar

Sermayelerini parlak fikirleri olan girişimcileri desteklemek amacıyla kullanmak isteyen fon sahipleri aşağıdaki programları inceleyebilirler.


Destek Sağlayan Kurum Program Kodu Program Adı Program Kapsamı Başvuru Tarihleri Destek Dosyası
TÜBİTAK 1514 Girişim Sermayesi Destekleme Programı (GİSDEP) Yenilikçi, ürün, süreç, bilgi ve teknoloji geliştirme ve üretme potansiyeli bulunan KOBİ ölçeğindeki şirketlerin çekirdek veya başlangıç aşamalarındaki finansman ihtiyaçlarının, girişim sermayesi fonları aracılığıyla karşılanması amaçlanmaktadır. Henüz belirlenmemiştir.

Ar-Ge potansiyelini arttırmak isteyen bir KOBİ misiniz?

Girişimci KOBİ'lerin Faydalanabileceği Programlar

Yeni kurulmuş veya Ar-Ge projeleriyle kendini geliştirmek isteyen bir KOBİler, destek mekanizmaları hakkında fikir sahibi olabilmek için aşağıdaki programları inceleyebilirler.


Destek Sağlayan Kurum Program Kodu Program Adı Program Kapsamı Başvuru Tarihleri Destek Dosyası
TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı KOBİ’lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmalarını amaçlayan yüksek destek oranlı programdır. Sürekli açıktır.
AB COSME İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı KOBİ’lere destek sağlanmaktadır. Çağrı bazında değişmektedir. -
AB H2020- Endüstriyel Liderlik ve Rekabetçilik KOBİ'lerde yenilikçilik Program kapsamında KOBİ’lerin inovasyon potansiyelinin geliştirilmesine destek verilerek yeni fikirlerin hızlı ve etkin bir şekilde pazara aktarılması amçlanmaktadır. Çağrı bazında değişmektedir. -

Kurumunuzun Girişimcilik kapasitesini arttırmaya mı çalışıyorsunuz?

Kurumların Yararlanabileceği Girişimcilik Destekleri

Kurumlarının girişimcilik kapasitesini arttırmak isteyen yöneticiler, yararlanabilecekleri destek mekanizmaları hakkında bilgi edinebilmek için aşağıdaki programları inceleyebilirler.


Destek Sağlayan Kurum Program Kodu Program Adı Program Kapsamı Başvuru Tarihleri Destek Dosyası
TÜBİTAK 1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destekleme Programı Program kapsamında, hedeflerine uygun şekilde girşimcilik konusunda farklı çağrılar açılabilmektedir. Başvuru süresi geçmiştir.

İş fikri olan girişimci bir lisans öğrencisi misiniz?

İş Fikri olan Lisans Öğrencileri

Girişimciliğe ilk adımı atmak için hiç bir zaman çok erken değil. Daha ilk günden Şehir Girişimcilik Sistemi’nin bir parçası olabilirsin. Bu sistem, aşamalarını tamamladıkça sana hem sosyal hem de iş hayatında farklılık yaratabileceğin iletişim, girişkenlik, topluluk önünde konuşma, münazara yetkinliği, sunum yapma becerisi vb. Temel Yetkinlikler kazandıracak.İlk şirketini öğrencilik yıllarında kuran bir çok başarılı girişimci var. Senin de yenilikçi bir fikrin varsa, neden olmasın! Elbette derslerini aksatmamak kaydıyla. Henüz erken olduğunu düşünüyorsan, düzenli yaptığımız farkındalık ve networking etkinlikleri, ve Ticari Girişimcilik eğitim programı tam sana göre. Sadece ticari fikirler değil, sosyal girişimcilik de bir o kadar önemli. Çevrene faydalı olabileceğini düşündüğün fikrinle bize gel ve birlikte gerçekleştirelim. Girişimciliğe ilk adımını at! Fikrini olgunlaştırmak ve kendine takım arkadaşları bulmak için Sosyal Girişimcilik eğitim programına katıl.Her programın sonunda sertifikanı alıyorsun. Böylece, sadece uygulama yaparak öğrenmiş olmuyorsun, özgeçmişine de gururla yazabileceğin bir özellik daha kazanıyorsun. İş fikrini denemek, piyasanın senin fikrine uygun olup olmadığını test etmek, ilk müşterilerini bulmak ve ilk satışını yapmak için Hızlandırıcı programına başvurabilirsin. Kapasitesi oldukça sınırlı olan bu programa ancak belirli kriterleri sağlayan başvuruları alıyoruz. Sen de bunlardan biri olabilirsin.

Araştırma yapan yüksek lisans / doktora öğrencisi misiniz?

Araştırmadan Ticari Ürüne Giden Yol

Yüksek lisans ve doktora çalışmaları teknolojik gelişme içinde oldukça önemli bir rol alıyor. Sizler de bunun farkında olduğunuz için lisans eğitiminizden sonra araştırma çalışmalarınıza devam ediyorsunuz.Peki, yaptığınız çalışmaların belki de önemli bir ticarileşme potansiyeli olabileceğinin farkında mısınız? Teknolojik Olgunluk Seviyesi diye bir kavram duydunuz mu? Ya da Yatırım Olgunluk Seviyesi ??Üzerinde araştırma yaptığınız tez konunuzla bize gelin. Birlikte ticarileştirme potansiyeline bakalım, teknoloji değerlendirmesini yapalım ve yatırım alabilecek bir seviyeye getirelim.Bu kadar şey nasıl olacak diye korkmayın! Bizim yaptığımız iş bu! Hemen bugün bizi arayın ve gelin. İyi bir fikirden para kazandıran bir ürün veya hizmete giden yolu size biz gösterelim.

Buluşunu bir girişim firması kurarak ticarileştirmek isteyen bir akademisyen misiniz?

Buluştan Girişime

Yıllardır yaptığınız çalışmaların oluşturduğu bilimsel ve entellektüel birikiminizi bir çok zaman sizden yardım isteyen şirketlere danışmanlık çerçevesinde veriyorsunuz. Peki, bilimsel çalışmalarınızın bir yansıması olan bir ürün geliştirmeyi, ya da hazır ürünlerinizi ticarileştirmeyi ve kendi şirketinizi kurmayı hiç düşünmediniz mi?Bunu gerçekleştirebilmeniz için size her türlü yardıma hazırız. Üniversite Sanayi İşbirliği bölümümüzle birlikte, ürününüzün teknoloji değerlendirmesini ve ticarileştirme potansiyelini belirleyelim. İş modelinizi sizinle birlikte oluşturalım ve test edelim. Pazar analizini yapmanıza yardımcı olalım ve fiyat politikasını belirleyelim. İlk potansiyel müşterilerle görüşüp doğru müşteri segmentini yakalamanızı sağlayalım. Hatta ilk satışı da birlikte yapalım. Şirketin büyümesi için gerekli yatırımı temin edelim. Bunun için sizi yatırımcıların önüne çıkmak üzere hazırlayalım, sunumunuzu oluşturalım ve potansiyel yatırımcılarla randevuları organize edelim. Şirketinizi yönetmek için size yol gösterelim ve yardımcı olalım.Size çok yakınız! Bizi arayın ve hemen görüşelim! Zaman kaybetmeyelim! Sizi seviyoruz!

Yenilikçi teknoloji veya İş Modeli olan bir serbest girişimci misiniz?

Tüm girişimcilere destek

Üniversiteyle son bağlantınız mezun olduğunuz gün bile olsa bizden her zaman destek alabilirsiniz. Biz tüm girişimcilere eşit mesafede duran bir kuruluşuz. Yeter ki girişiminiz yeni bir teknoloji veya bir yenilik içersin. Yeni teknolojiyi tanımlamak çok da zor değil: piyasada mevcut olmayan bir teknoloji. Ama yenilik deyince ne anlıyoruz? Hiç duyulmadık bilinmedik bir icatla gelmenizi beklemiyoruz. Hatta herhangi bir icatla da gelmenizi beklemiyoruz aslında. Alışılageldik bir teknolojiyi yenilikçi bir iş modeliyle bir araya getiriyor da olabilirsiniz. Bizim için bu da yenilik demektir. Hatta denenmiş teknolojiler yenilikçi bir iş modeliyle bir çok zaman daha iyi sonuçlar verebiliyor. Size iş modelinizi değerlendirme, yeniden düzenleme, pivot etme ve mükemmelleştirme konularında yardımcı oluyoruz. Sizi potansiyel müşterilerinizle bir araya getiriyor ve, teşbihte hata olmaz, “boyunuzun ölçüsünü almanızı” sağlıyoruz. Yani, doğru müşteri segmentini belirlemenize yardımcı oluyor, pazar analizi ve fiyatlandırma yapmanızda yol gösteriyoruz.  Teknolojik bir desteğe gereksinim duyuyorsanız size doğru mentörü buluyor ve birlikte çalışmanızı sağlıyoruz. Kuracağınız şirketi yönetmekte yardım isterseniz, sizi yalnız bırakmıyoruz. Yatırıma hazır olduğunuz anda sizi yatırımcı ağlarına tanıştırıyoruz. Yatırımcıları etkileyecek sunumu nasıl hazırlayıp sunacağınızı size gösteriyoruz. Hedefimiz ürün veya hizmet fikrinizi en mükemmel iş modeliyle en doğru müşteri segmentine en kısa süre içinde en doğru fiyatla en doğru kanaldan satmanızı sağlamak. Kolay, öyle değil mi? O zaman, hemen başvurun. Vakit nakittir !

Büyüme finansmanı arayan KOBİ misiniz?

Yatırıma Uygunluk

Sadece yeni girişimlere mi destek veriyoruz? Elbette hayır! Belki de başlangıç aşamasındaki bir girişim değil de, ürün veya hizmetini belirlemiş, zaten piyasada bulunan ve işini büyütmek isteyen bir KOBİ’siniz. Satış ve karlılığınızı arttırabilmek için yurtiçi ve yurtdışı finans kaynaklarına erişmek istiyorsunuz. Hatta yurtdışı pazarlara açılmak için yardıma gereksinim duyuyorsunuz. Kuluçka Merkezimizde size özel bir yaklaşımımız var. Sizin ihtiyaçlarınızın yeni bir girişimciden farklı olduğunu biliyoruz. Yerel ve uluslararası yatırım kaynakları ile olan iyi ilişkilerimiz, iş hayatı tecrübemiz, büyümek isteyen ve yatırım arayan KOBİ’leri yakından tanımamız, size özel ve size uygun hizmetleri verebilmemizi sağlıyor. Sizi, Hızlandırıcı Programını başarıyla bitiren girişimlerden farklı olarak, doğrudan Yatırıma Uygunluk Programımıza  kabul ediyoruz. Elbette işinizle ilgili bilgiler aldıktan ve yüz yüze görüşme yaptıktan sonra. Kuluçka Merkezimizin kurmuş olduğu yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarla, büyümek için gereksinim duyduğunuz finansal kaynaklara erişmenize yardımcı oluyoruz. İş planınızı gözden geçiriyor ve gerekirse değişiklik önerileri yapıyoruz. Verimli ve kârlı ek müşteri segmentlerinizi belirlemenize yardımcı oluyoruz. Sizi yatırımcılara etkili sunum yapabilecek duruma getiriyoruz. Yatırımcı sunumunuzu birlikte hazırlıyoruz. Ve sizi potansiyel yatırımcılarla bir araya getiriyoruz. Ama tüm bunların öncesinde sizi “Yatırıma Uygun” bir duruma getiriyoruz. Ne demektir bu? Bir çok yeni girişim ve sizin gibi KOBİ için finansmana erişmek oldukça zorlu ve bir çok zaman da başarısızlıkla sonuçlanan bir süreç. KOBİ’lerin finansman ihtiyacı sürdürülebilirlik ve büyümenin önündeki önemli engellerden biri.  İşiniz tam büyüme aşamasına gelmiş, ve doğru zamanda doğru miktar ve maliyette bir finansman büyümeyi patlatıp götürebilir. Peki, siz bu finansmanı almaya ve gereklerini yerine getirmeye hazır mısınız? Yatırımcılar size yatırım yapmaya hazır, ancak onların raporlama, yönetişim ve şeffaflık için ne tip isteklerde bulunacağını, bu taleplerini yerine getirmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Yatırımcıları bunları yapabileceğinize ikna edebilecek adımları nasıl atacaksınız? İnsan kaynağınız bu talepleri yerine getirmek için yetkin ve yeterli mi? Şirketinize yeni bir ortak geldiğinde neler olacak? İşte burada biz devreye giriyoruz. Potansiyel yatırımcıların sizden neler bekleyeceğini biz biliyoruz ve sizi bunlara hazırlıyoruz. Yurtdışına açılmak istiyorsunuz ancak insan kaynağınız ve yurtdışı bağlantılarınız bunun için yeterli değil. Hangi yurtdışı pazarlar sizin için daha verimli ve doğru olacağı konusunda emin değilsiniz. Açılmak istediğiniz pazarlardaki benzer ürünlerin fikri mülkiyet hakları belki de sizin ürününüzün o piyasalara girmesine engel olacak nitelikte. “Yatırıma Uygunluk” programımız çerçevesinde “Globalleşme” de önemli bir yer kaplıyor. Bu konuda tecrübeli ekibimiz, etkin yurtdışı bağlantılarımızla sizi de uluslararası ticaretin bir parçası haline getirelim. Stratejileri birlikte belirleyelim ve büyümenize destek olalım. Büyümek için doğru zaman şimdi ise, hemen bizimle irtibata geçin. Sizi bir üst lige birlikte çıkartalım.

E-bülten