Blog

Londra Demo Day

Londra Borsasında Bir İlk

2017 başından beri Londra girişimcilik ekosistemi ile yaptığım temasları, inceleme fırsatı bulduğum İngiltere’nin “startup nation” politikasını, destekleri, ekosistemi ve geçen ay gerçekleştirdiğimiz London Demo Day ile ilgili tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

23 Ekim Pazartesi günü Londra Borsası bir ilki yaşadı. 1000 girişim arasından önce ilk 30’a sonra en iyi 20 ekip arasına giren İstanbul girişimcileri, İngiliz, Avustralya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fas ve Suudi Arabistanlı yatırımcılar önünde, borsanın en büyük salonunda girişimlerini sundular ve yabancı yatırımcının ilgisini kazanmaya çalıştılar.

Etkinliğe gösterilen yüksek ilgi üzerine Londra Borsası ev sahibi olarak açılışı yapmak istediği an, Dr. Robert Barnes ile birlikte açılış konuşması yapma şerefine kavuştum. Önemli kişileri birlikte bulduğumdan, INVEST ISTANBUL platformunun önemini, İstanbul’un potansiyellerini ve yabancı yatırımcılar için cazibelerini aktarırken, 20 girişimcimiz ile yaptığımız hazırlıkları sunarak her birinin ilerlediği yolları, yerelde aldığım yatırımlardan ve hızlandırıcı programımızdan bahsettim.

Londra Borsasından Dr. Robert aynı şekilde, İstanbul'un Londra için öneminden ve Borsa İstanbul ile olan işbirliklerinden bahsetti. World Business Angels Investment Forum (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, WBAF ve EBAN'daki tecrübelerinden, INVEST ISTANBUL'un öneminden ve Türkiye'deki mevcut durumu özetleyen konuşmasından sonra, Türkiye Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Londra'da yaptıkları faaliyetlerden, yabancı yatırımcılar için ticari ateşeliğin faaliyetlerinden ve İstanbul’un ekonomik yapısından ve reformlardan bahsetti. Thomson Reuters’tan Leon Saunders Calvert ise çok detaylı bir çalışma örneği vererek Avrupa ve Global'deki son yıllardaki VC ve Angel yatırımların istatistiki bilgilerini Türkiye ile karşılaştırmalı olarak sundu. Bunu ilerleyen zaman içinde sizinlede paylaşacağım. Avrupa gözünde öne çıkan İstanbul tabanlı İYZİCO gibi Fintech girişim ve yatırımlarının üzerine vurgu yaptı. İngiltere Başbakanı Fintech Başdanışmanı Alastair Lukies ise Türkiye'nin mevcut potansiyelinden bahsederek İngiltere'de ne tür çalışmalar yaptıkların ve Fintech dikeyi temelindeki çalışmalardan örnekler vererek Londra Borsasında olmanın önemini ve etkinliğe desteklerini iletti. Son olarak İngiltere’de iki yıl artarda yılın melek yatırımcısı seçilen Peter Cowley’in keynote olarak katkıda bulunduğu konuşmasında kendisinin yatırımcı olarak startuplardan ne beklediği, ne tür hatalar yapıldığını ve yatırımcıların nasıl çalışması gerektiğini kendi hayatından örnekler veren bir konuşma yaptı.

Sunumlardan sonra Panel’de ise Angel News CEO’su Bayan Moodwenna moderatörlüğünde konuşmacılar girişim firmalarının globalleşmesinde kurumsal yatırımcılar (Google Ventures gibi), VC ve melek yatırımcıların önemi ve yapılan örnek faaliyetlerden bahsetti. Panel’de INVEST in TURKEY’den Murat Özdemir, yabancı yatırımcılara verilen desteklerden bahsetti.

Panelistlerin konuşmalarından sonra ise sahneye 20 İstanbul Girişimi çıktı. Biyoteknolojiden ioT’ye, Mağaza içi ve dışı teknolojilerden, malzeme teknolojilerine ve sanal gerçekliğe ait birçok ürün ve teknoloji yatırımcılara aktarıldı. Verilen aralarda girişimcilerle yatırımcıların görüşmesi sağlandı. İngiltere inovasyon ve ticaret bakanlığından gelen yetkililer, gene İngiliz hükümetinin yapılandırdığı global girişimcilik programında görevli 22 mentör arasından etkinliğe gelen Stephen, Kuzey ingiltere’deki melek yatırım ağlarının temsilcileri diğer ülkelerden gelen yatırımcılarla birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Etkinlik, Londra Borsasının İstanbul ve girişimcilikle ilgili ilk demoday teması olması, yüksek katılım profili, ilgili hükümet çalışanları ile yapılan temaslar ve patentli teknoloji sahibi gelecek vaat eden, ölçeklenebilir iş modeline sahip İstanbul startupları için çok önemliydi. Başarıyla icra edilerek istanbul’u bu açıdan tanıtmak için iyi bir fırsat oldu.

Etkinlik sonrasında VIP katılımcılara verilen yemekte, Avrupa Melek Yatırım Ağından Genel Sekreterliğinden, etkinlik konuşmacılarından, İngiltere hükümetinden, İngiliz-Türk Ticaret odasından, Sheffield Melek Yatırım ağlarından, Suudi Arabistan’ın ilk Kuluçka Merkezi 6flatslabs’dan, Afrika Melek Yatırım ağından değerli katılımcılarla birlikte olma ve istanbul’u anlatma şansını yakaladık.

Blog Yazarı: Önder Mutlu Yılmaz

E-bültenimize üye olmak için e-postanızı bırakın.