News - Announcements

ŞEHİR Öğretim Üyesi Dr. Hatice Yurttaş’ın, "18. Yüzyıl Kadın Yazını ve Roman Türü" başlıklı projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

25 April 2019 - Thursday

​​​İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Yurttaş'ın, "18. Yüzyıl Kadın Yazını ve Roman Türü" başlıklı projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Proje, 18. yüzyılda İngiltere'de kadın yazınının ve toplumsal cinsiyet temsillerinin, İngiliz romanının ortaya çıkışında ve yükselişinde oynadığı rolü ele alıyor.​

​​İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Yurttaş'ın, "18. Yüzyıl Kadın Yazını ve Roman Türü" başlıklı projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye değer bulundu. Kariyerlerine yeni başlayan doktoralı bilim insanlarının çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenecek proje, 18'inci yüzyılda İngiltere'de kadın yazınının ve toplumsal cinsiyet temsillerinin İngiliz romanının ortaya çıkışında ve yükselişinde oynadığı role odaklanıyor.

Kadın yazarların metinlerindeki toplumsal cinsiyet temsilleri incelenecek

Projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dr. Hatice Yurttaş, araştırmasında roman türünün, Nancy Armstrong'un öne sürdüğü gibi, dişi bir tür olarak ele alınacağını ve kadın yazarlar ile kadın yazınının İngiltere'de gerçekçi roman geleneğinin ortaya çıkışındaki rolünü tartışacağını söyledi. Kadın yazarların metinlerindeki toplumsal cinsiyet temsillerini inceleyerek, bunların roman türünün tanımlanması ile ilişkilerini ortaya çıkartmayı hedeflediğini aktaran Yurttaş sözlerine şöyle devam etti: “Bu araştırmada 17'nci yüzyıl sonu ve 18'inci yüzyılda, Aphra Behn, Margaret Cavendish, Delarivier Manley, Eliza Haywood ve Charlotte Lennox gibi kadın yazarların ürettiği kurmaca metinleri inceleyip, romanın kanonlaşmış metinleri ile karşılaştıracağım. Bu dönemde yazılmış birçok roman kısa bir süre öncesine kadar roman çalışmaları içinde yer almıyordu. Bugün de birçok eleştirmenin romans olarak adlandırdığı bu metinlerle roman oldukları konusunda hemfikir olunan, Samuel Richardson, Daniel Defoe, Henry Fielding gibi erkek yazarlarca üretilmiş kurmaca metinler arasındaki ilişkiler incelenecek. Hangi kurmaca metinlerin roman türü olarak tanımlandığı ve bu tanımlamada toplumsal cinsiyet temsillerinin belirleyici rolü belirlenecek. Proje, böylece roman türü çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacak."

Subscribe to our e-bulletin please write an e-mail address.