Blog

İSTKA 2016 yılı başvuruları

İSTKA 2016 yılı başvuruları

Geçtiğimiz hafta yoğun bir hazırlık süreci sonrasında İSTKA’nın 2016 yılı başvurularını tamamladık. İSTKA, önceki senelerde yapılan başvuru sayılarını açıklamış mıydı hatırlamıyorum ama dün attıkları bir tweetle bu sene teslim edilen başvurularla ilgili özet bilgileri paylaşmış:

Önceki senelerdeki başvuru sayıları elimde olmadığından desteklenme oranlarını hesaplayamamıştım, sizde varsa paylaşırsanız sevinirim. Şuan da sonuçları bilmediğimizden kesin rakamları çıkartamıyoruz tabi, ancak bu tabloyu ortalama rakamlar almak için kullansak:

Tüm programlarda talep edilen ortalama destek oranı (toplam proje bütçesinin) ~%86 ve proje başına talep edilen ortalama destek miktarı 850 bin TL civarında. Programlar özelinde ise talep edilen ortalama destek miktarı 720 bin TL Çocuklar ve Gençler, 680 bin TL Girişimcilik, 1.030 bin TL Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Programı.

Bu ortalama destek miktarlarını kullanarak ve İSTKA’nın tüm program bütçelerini  projelere dağıtacağını varsayıp:

Çocuklar ve Gençler programında 42, Girişimcilik programında 44, Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Programında ise 48 proje desteklenebilir diyebiliriz. Bu rakamlar da programların destekleme oranını; Çocuklar ve Gençler programı için %19, Girişimcilik programında %44, ve Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Programında da %20 yapıyor. Programların geçen seneki kabul sayılarına baktığımızda bu rakamlar çok iyimser rakamlar gibi, ama bakalım bu senenin sonuçları nasıl olacak? Her halükarda, önümüzdeki sene araştırmacılara başarı oranları hakkında daha sağlıklı bilgiler verebileceğiz. 

Dr. Dilem Hızlan 

Blog Yazarı: Dilem Hızlan

Subscribe to our e-bulletin please write an e-mail address.