Blog

Değerlendirme süreçlerini izlemek ne kadar faydalı?

Değerlendirme süreçlerini izlemek kendi başvurularımızın başarısını arttırıyor

Science dergisinin son sayısında[1] özellikle genç araştırmacıların, başvuru değerlendirme süreçlerine dahil olmalarının, onların yaptığı başvuruların kabul  edilme oranını artırdığı belirtilmiş. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH)’nün Early Career Reviewer (ECR) programı aslında NIH’in 2011 yılı raporunda, Afro-Amerikan başvuru sahiplerinin destek almalarının %10 oranında daha az olduğunu görmeleriyle oluşturulmuş, ki yeni çalışmalar da bu oranın %35 olduğunu göstermekte. Bu farkda, Afro-Amerikan araştırmacıların süreçler hakkında daha az bilgi sahibi olmalarının etkisinin olabileceğini düşünerek ECR programını başlatmışlar. Programa katılan araştırmacıların, katılmayanlara oranla hibe desteği almada iki kat başarılı olduğu gözlenmekle beraber, programın ayrımcılığı önlemedeki başarısını değerlendirebilmek için bir veri sunulmamış.  

Haberi okuyunca aklıma TÜBİTAK’ın bir kaç yıl önce başlattığı  ARDEB Gözlemci Panelist Uygulaması geldi. Ben de bu sayede bir panel değerlendirmesine katılmıştım, ve tabi ki öğretim üyelerine proje yazımında destek verdiğimiz için çok işime yaramıştı. Bunun haricinde araştırmacılar tabii ki ARBİS’e kayıt olarak sadece gözlemci değil, ama Panelist olarak da proje değerlendirmelerinde yer alabilir. Aynı şekilde AB Ufuk 2020 programları için de, onların Uzman Havuzuna dahil olarak, bu programların değerlendirme süreçlerini öğrenebilirsiniz. 

NIH’ın ECR programına katılan bir araştırmacı, panel sırasında, halihazırda görev yapan panelistler tarafından ırkçı bir şekilde olmasa da, networke dahil olmadığından dolayı bir ayrımcılık hissettiğini söylemiş ve fikirlerinin pek ciddiye alınmadığını hissettiğini iletmiş. Bilemiyorum tabi ama, bizde ve Avrupa’da ayrımcılık ırkçı bir şekilde olmasa da, panel değerlendirmelerinde, yeni veya genç araştırmacılara karşı “görüşlerini fazla önemsememe” gibi benzer bir direnç ister istemez olabilir. Ama sanıyorum bunu yenmenin yolu, daha fazla genç araştırmacının değerlendirme süreçlerinde aktif rol alması olacaktır.

TÜBİTAK veya Avrupa Birliği fonlarına başvuru yapmak istiyorsanız, değerlendirme süreçlerini tecrübe etmek gerçekten çok faydalı oluyor. Hem proje kurgusunun nasıl yapılması gerektiğini anlıyor, hem de panelistlerin diğer projelere getirdikleri eleştirileri dikkate alarak daha sağlam bir proje yazabiliyorsunuz. İlgilenirseniz, panelist olarak yer alabileceğiniz bazı programların ilgili sayfalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK – ARBİS – Hem panelist olarak yer almak hem de kendi başvurunuzu yapabilmek için mutlaka bir ARBİS hesabınız olmalı

TÜBİTAK - Gözlemci Panelist Uygulaması: Bir görüş belirtmenize izin verilmese de tüm panel sürecini izleme imkanınız bulunmakta.

AB Ufuk 2020 projeleri için Hakem olabilirsiniz. Özgeçmişinizi güncel tutmanız önemli ayrıca kaydınızı Ulusal İrtibat Noktası’na iletirseniz onlar da sizi Komisyona önerebilirler.

Dr. Dilem Hızlan 


[1] Jeffrey Mervis, “A peek at peer review helps young scientist”, Science, 17 Jun 2016, Vol. 352, Issue 6292, pp. 1379, DOI: 10.1126/science.352.6292.1379

Blog Yazarı: Dilem Hızlan

Subscribe to our e-bulletin please write an e-mail address.